Mamlakatning ijtimoiy, siyosiy va iqtisodiy rivojlanish sohalaridagi strategik tahlil va tadqiqot qilish faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Asosiy Mamlakatning ijtimoiy, siyosiy va iqtisodiy rivojlanish sohalaridagi strategik tahlil va tadqiqot qilish faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida
“Mamlakatning ijtimoiy, siyosiy va iqtisodiy rivojlanish sohalaridagi strategik tahlil va tadqiqot qilish faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-467-son 31.12.2024 y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, Tahliliy va tadqiqot tuzilmalar faoliyatini tashkil qilish bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi kengash tashkil etildi.
Ijtimoiy, siyosiy va iqtisodiy rivojlanish bo‘yicha uzoq muddatli strategik tahliliy hujjatlarni hamda mamlakatning ichki va tashqi siyosatiga oid takliflarni muntazam ravishda Prezidentga kiritib borish Muvofiqlashtiruvchi kengashning asosiy vazifalaridan biri etib belgilandi.
Muvofiqlashtiruvchi kengash ichki va tashqi siyosat jarayonlari bo‘yicha strategik tadqiqotlarni tashkil qilish hamda ularni o‘tkazishning barcha jarayonlarini muvofiqlashtirish masalalariga mas’ul bo‘lgan maslahat organi hisoblanadi.
Muvofiqlashtiruvchi kengash faoliyatini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish, umumiy muvofiqlashtirish hamda idoralararo hamkorlikni ta’minlash Prezidentning Maxsus topshiriqlar bo‘yicha maslahatchisi tomonidan amalga oshiriladi.
Muvofiqlashtiruvchi kengash tuzilmasida quyidagi yo‘nalishlarga mas’ul bo‘lgan ishchi guruhlar tashkil qilinadi:

Strategic Analysis of the Development of Uzbekistan to Be Conducted on a Continuous Basis
A Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On Measures for the Effective Organization of Strategic Analysis and Research Activities in the Areas of Social, Political, and Economic Development of the Country" (PP-467 from December 31, 2024) has been adopted.
According to the Decree, a Coordination Council has been established to organize the activities of analytical and research structures.
One of the main tasks of the Coordination Council is to regularly present long-term strategic analytical documents to the President concerning the social, political, and economic development of the country, as well as proposals related to internal and foreign policies.
The Coordination Council is a consultative body responsible for organizing and coordinating strategic research on the processes of domestic and foreign policies, as well as overseeing all stages of their implementation.
Overall leadership of the Coordination Council’s activities, ensuring coordination and interdepartmental interaction, is entrusted to the Advisor to the President for Special Assignments.
Within the structure of the Coordination Council, working groups are established, responsible for the following areas: