Mamlakatning ijtimoiy, siyosiy va iqtisodiy rivojlanish sohalaridagi strategik tahlil va tadqiqot qilish faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Asosiy Mamlakatning ijtimoiy, siyosiy va iqtisodiy rivojlanish sohalaridagi strategik tahlil va tadqiqot qilish faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida
“Mamlakatning ijtimoiy, siyosiy va iqtisodiy rivojlanish sohalaridagi strategik tahlil va tadqiqot qilish faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-467-son 31.12.2024 y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, Tahliliy va tadqiqot tuzilmalar faoliyatini tashkil qilish bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi kengash tashkil etildi.
Ijtimoiy, siyosiy va iqtisodiy rivojlanish bo‘yicha uzoq muddatli strategik tahliliy hujjatlarni hamda mamlakatning ichki va tashqi siyosatiga oid takliflarni muntazam ravishda Prezidentga kiritib borish Muvofiqlashtiruvchi kengashning asosiy vazifalaridan biri etib belgilandi.
Muvofiqlashtiruvchi kengash ichki va tashqi siyosat jarayonlari bo‘yicha strategik tadqiqotlarni tashkil qilish hamda ularni o‘tkazishning barcha jarayonlarini muvofiqlashtirish masalalariga mas’ul bo‘lgan maslahat organi hisoblanadi.
Muvofiqlashtiruvchi kengash faoliyatini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish, umumiy muvofiqlashtirish hamda idoralararo hamkorlikni ta’minlash Prezidentning Maxsus topshiriqlar bo‘yicha maslahatchisi tomonidan amalga oshiriladi.
Muvofiqlashtiruvchi kengash tuzilmasida quyidagi yo‘nalishlarga mas’ul bo‘lgan ishchi guruhlar tashkil qilinadi:

Стратегический анализ развития Узбекистана будут проводить на постоянной основе
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по эффективной организации деятельности по стратегическому анализу и исследованиям в сферах социального, политического и экономического развития страны» (ПП-467 от 31.12.2024 г.).
Согласно Постановлению, создан Координационный совет по организации деятельности аналитических и исследовательских структур.
Одной из основных задач Координационного совета определено регулярное представление Президенту долгосрочных стратегических аналитических документов по социальному, политическому и экономическому развитию, а также предложений, связанных с внутренней и внешней политикой страны.
Координационный совет является консультативным органом, ответственным за организацию и координацию стратегических исследований по процессам внутренней и внешней политики, а также за все этапы их проведения.
Общее руководство деятельностью Координационного совета, обеспечение координации и межведомственного взаимодействия возлагается на Советника Президента по специальным поручениям.
В структуре Координационного совета создаются рабочие группы, ответственные за следующие направления: