Saqlanishi taqiqlangan yovvoyi hayvonlarni saqlaganlik uchun javobgarlik belgilandi
Prezident tomonidan imzolangan Qonun (O‘RQ-1019-son, 16.01.2025 y.) bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi
Unga ko‘ra, yarim erkin sharoitlarda, sun’iy yaratilgan yashash muhitida yoki tutqunlikda saqlanishi taqiqlangan yovvoyi hayvonlarni jismoniy shaxslar tomonidan saqlash, ana shu hayvonlarni musodara qilib, fuqarolarga BHMning 5 baravaridan 10 baravarigacha (1 mln 875 ming so‘mdan 3 mln 750 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi belgilandi.
Xuddi shunday huquqbuzarlik odamlarning sog‘lig‘iga, yuridik va jismoniy shaxslarning mol-mulkiga zarar yetishiga olib kelsa, basharti jinoyat alomatlari mavjud bo‘lmasa, ana shu hayvonlarni musodara qilib, fuqarolarga BHMning 30 baravaridan 50 baravarigacha (11 mln 250 ming so‘mdan 18 mln 750 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi nazarda tutilmoqda.
Ilgari bunday norma mavjud emas edi.
Bundan tashqari, shaharlar va boshqa aholi punktlarida hayvonlarni saqlash qoidalarini buzish, xuddi shuningdek mansabdor shaxslar tomonidan egasiz hayvonlarni tuttirish va saqlash choralarini ko‘rmaslik, fuqarolarga BHMning 3 baravaridan 5 baravarigacha (1 mln 125 ming so‘mdan 1 mln 875 ming so‘mgacha), mansabdor shaxslarga esa 5 baravaridan 10 baravarigacha (1 mln 875 ming so‘mdan 3 mln 750 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi belgilandi.
Shuningdek, xuddi shunday huquqbuzarlik odamlarning sog‘lig‘iga, yuridik va jismoniy shaxslarning mol-mulkiga zarar yetishiga olib kelsa, basharti jinoyat alomatlari mavjud bo‘lmasa, fuqarolarga BHMning 10 baravaridan 15 baravarigacha (3 mln 750 ming so‘mdan 5 mln 625 ming so‘mgacha), mansabdor shaxslarga esa 15 baravaridan 30 baravarigacha (5 mln 625 ming so‘mdan 11 mln 250 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi ko‘zda tutilmoqda.

Liability for Keeping Wild Animals Prohibited for Keeping Established
A law signed by the President (O‘RQ-1019 from January 16, 2025) introduces amendments and additions to the Administrative Responsibility Code.
According to the amendments, individuals who keep wild animals prohibited for keeping in semi-wild conditions, artificially created environments, or captivity will face a fine ranging from 5 to 10 times the base calculated amount (from 1.875 million soums to 3.75 million soums) with confiscation of the animals.
If such a violation leads to harm to human health or property of individuals or legal entities, and if there are no signs of a crime, a fine of 30 to 50 times the base calculated amount (from 11.25 million soums to 18.75 million soums) will be imposed for keeping such animals.
Previously, no such regulation existed.
Additionally, violations of the rules for keeping animals in cities and other populated areas, as well as the failure of officials to detain and keep stray animals, will result in a fine for individuals ranging from 3 to 5 times the base calculated amount (from 1.125 million soums to 1.875 million soums) and for officials from 5 to 10 times the base calculated amount (from 1.875 million soums to 3.75 million soums).
If such a violation leads to harm to human health or property of individuals or legal entities, and if there are no signs of a crime, the fine for individuals will range from 10 to 15 times the base calculated amount (from 3.75 million soums to 5.625 million soums), and for officials from 15 to 30 times the base calculated amount (from 5.625 million soums to 11.25 million soums).