Saqlanishi taqiqlangan yovvoyi hayvonlarni saqlaganlik uchun javobgarlik belgilandi
Prezident tomonidan imzolangan Qonun (O‘RQ-1019-son, 16.01.2025 y.) bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi
Unga ko‘ra, yarim erkin sharoitlarda, sun’iy yaratilgan yashash muhitida yoki tutqunlikda saqlanishi taqiqlangan yovvoyi hayvonlarni jismoniy shaxslar tomonidan saqlash, ana shu hayvonlarni musodara qilib, fuqarolarga BHMning 5 baravaridan 10 baravarigacha (1 mln 875 ming so‘mdan 3 mln 750 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi belgilandi.
Xuddi shunday huquqbuzarlik odamlarning sog‘lig‘iga, yuridik va jismoniy shaxslarning mol-mulkiga zarar yetishiga olib kelsa, basharti jinoyat alomatlari mavjud bo‘lmasa, ana shu hayvonlarni musodara qilib, fuqarolarga BHMning 30 baravaridan 50 baravarigacha (11 mln 250 ming so‘mdan 18 mln 750 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi nazarda tutilmoqda.
Ilgari bunday norma mavjud emas edi.
Bundan tashqari, shaharlar va boshqa aholi punktlarida hayvonlarni saqlash qoidalarini buzish, xuddi shuningdek mansabdor shaxslar tomonidan egasiz hayvonlarni tuttirish va saqlash choralarini ko‘rmaslik, fuqarolarga BHMning 3 baravaridan 5 baravarigacha (1 mln 125 ming so‘mdan 1 mln 875 ming so‘mgacha), mansabdor shaxslarga esa 5 baravaridan 10 baravarigacha (1 mln 875 ming so‘mdan 3 mln 750 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi belgilandi.
Shuningdek, xuddi shunday huquqbuzarlik odamlarning sog‘lig‘iga, yuridik va jismoniy shaxslarning mol-mulkiga zarar yetishiga olib kelsa, basharti jinoyat alomatlari mavjud bo‘lmasa, fuqarolarga BHMning 10 baravaridan 15 baravarigacha (3 mln 750 ming so‘mdan 5 mln 625 ming so‘mgacha), mansabdor shaxslarga esa 15 baravaridan 30 baravarigacha (5 mln 625 ming so‘mdan 11 mln 250 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi ko‘zda tutilmoqda.

Ответственность за содержание диких животных, запрещенных для содержания, установлена
Законом, подписанным Президентом (О‘RQ-1019 от 16.01.2025 г.), внесены изменения и дополнения в Кодекс об административной ответственности.
Согласно внесенным изменениям, физическим лицам, содержащим диких животных, запрещенных для содержания в полудиких условиях, искусственно созданной среде или в неволе, будет грозить штраф в размере от 5 до 10 кратных базовых расчетных величин (от 1,875 миллиона сум до 3,75 миллиона сум) с конфискацией животных.
Если такое нарушение приводит к ущербу для здоровья людей или имущества физических и юридических лиц, и если нет признаков преступления, то за содержание таких животных будет наложен штраф от 30 до 50 кратных базовых расчетных величин (от 11,25 миллиона сум до 18,75 миллиона сум).
Ранее такой нормы не существовало.
Кроме того, нарушение правил содержания животных в городах и других населенных пунктах, а также бездействие должностных лиц по задержанию и содержанию безнадзорных животных будет влечь штраф для граждан от 3 до 5 кратных базовых расчетных величин (от 1,125 миллиона сум до 1,875 миллиона сум), для должностных лиц — от 5 до 10 кратных базовых расчетных величин (от 1,875 миллиона сум до 3,75 миллиона сум).
Если такое нарушение приведет к ущербу для здоровья людей или имущества физических и юридических лиц, и если нет признаков преступления, то штраф для граждан составит от 10 до 15 кратных базовых расчетных величин (от 3,75 миллиона сум до 5,625 миллиона сум), для должностных лиц — от 15 до 30 кратных базовых расчетных величин (от 5,625 миллиона сум до 11,25 миллиона сум).