Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan oqilona foydalanish tartibi belgilandi
Hukumat qarori (914-son, 30.12.2024 y.) bilan “Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan oqilona foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi
Nizom qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan (shu jumladan, yaylovlardan) oqilona foydalanish tartibini belgilaydi.
U quyidagilarni nazarda tutadi:
- tuproq unumdorligini saqlash va oshirish, almashlab ekishni suvdan foydalanish manbalarini hisobga olgan holda tashkil etish orqali qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan oqilona foydalanish;
- tuproq unumdorligini saqlash va oshirish, suvdan foydalanish manbalarini hisobga olgan holda yaylovlar almashinishini yo‘lga qo‘yish orqali yaylovlardan oqilona foydalanish;
- qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan oqilona foydalanish holatini baholash va uning natijasi bo‘yicha xulosani shakllantirish.
Yaylovlardan oqilona foydalanish quyidagi tadbirlarni o‘z ichiga oladi:
- yaylovlar almashinishi va suvdan foydalanish manbalarini hisobga olgan holda yaylovlardan foydalanish;
- yaylovlarda chorva mollarini o‘tlatishda eng ko‘p yo‘l qo‘yiladigan foydalanish normalarini belgilash, yaylovlar almashinishini ta’minlash va yuritish tartibi to‘g‘risida nizomga muvofiq umumiy yaylov maydoni bo‘yicha aniqlangan eng ko‘p yo‘l qo‘yiladigan foydalanish me’yorini ta’minlash;
- yaylovlar almashinishi rejasiga muvofiq yaylovlardan foydalanish;
- yaylovlarning qishloq xo‘jaligida foydalanishdan chiqib ketishining oldini olish bo‘yicha tadbirlarni amalga oshirish, shu jumladan, yerlarni begona o‘tlar va butasimon daraxtlar qoplashiga hamda maishiy va ishlab chiqarish chiqindilari bilan ifloslanishiga yo‘l qo‘ymaslik.

Определен порядок рационального использования земель сельскохозяйственного назначения
Постановлением Правительства (№ 914 от 30.12.2024 г.) утвержден «Порядок рационального использования земель сельскохозяйственного назначения».
Порядок устанавливает правила рационального использования земель сельскохозяйственного назначения (включая пастбища).
Документ предусматривает:
·        рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения за счет сохранения и повышения плодородия почв, организации севооборота с учетом источников водоснабжения;
·        рациональное использование пастбищ путем сохранения и повышения их плодородия, а также организации пастбищного оборота с учетом источников водоснабжения;
·        оценку состояния рационального использования земель сельскохозяйственного назначения и подготовку заключения по ее результатам.
Рациональное использование пастбищ включает в себя следующие мероприятия:
·        использование пастбищ с учетом пастбищного оборота и источников водоснабжения;
·        установление норм допустимой нагрузки на пастбища при выпасе скота, обеспечение пастбищного оборота и соблюдение норм допустимого использования общего пастбищного пространства в соответствии с Положением о порядке пастбищного оборота;
·        использование пастбищ в соответствии с планом пастбищного оборота;
·        проведение мероприятий по предотвращению выбывания пастбищ из сельскохозяйственного использования, включая недопущение их зарастания сорной растительностью, кустарниками и загрязнения бытовыми и производственными отходами.