Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan oqilona foydalanish tartibi belgilandi
Hukumat qarori (914-son, 30.12.2024 y.) bilan “Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan oqilona foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi
Nizom qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan (shu jumladan, yaylovlardan) oqilona foydalanish tartibini belgilaydi.
U quyidagilarni nazarda tutadi:
- tuproq unumdorligini saqlash va oshirish, almashlab ekishni suvdan foydalanish manbalarini hisobga olgan holda tashkil etish orqali qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan oqilona foydalanish;
- tuproq unumdorligini saqlash va oshirish, suvdan foydalanish manbalarini hisobga olgan holda yaylovlar almashinishini yo‘lga qo‘yish orqali yaylovlardan oqilona foydalanish;
- qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan oqilona foydalanish holatini baholash va uning natijasi bo‘yicha xulosani shakllantirish.
Yaylovlardan oqilona foydalanish quyidagi tadbirlarni o‘z ichiga oladi:
- yaylovlar almashinishi va suvdan foydalanish manbalarini hisobga olgan holda yaylovlardan foydalanish;
- yaylovlarda chorva mollarini o‘tlatishda eng ko‘p yo‘l qo‘yiladigan foydalanish normalarini belgilash, yaylovlar almashinishini ta’minlash va yuritish tartibi to‘g‘risida nizomga muvofiq umumiy yaylov maydoni bo‘yicha aniqlangan eng ko‘p yo‘l qo‘yiladigan foydalanish me’yorini ta’minlash;
- yaylovlar almashinishi rejasiga muvofiq yaylovlardan foydalanish;
- yaylovlarning qishloq xo‘jaligida foydalanishdan chiqib ketishining oldini olish bo‘yicha tadbirlarni amalga oshirish, shu jumladan, yerlarni begona o‘tlar va butasimon daraxtlar qoplashiga hamda maishiy va ishlab chiqarish chiqindilari bilan ifloslanishiga yo‘l qo‘ymaslik.

Procedure for the Rational Use of Agricultural Land Defined
The Government Resolution (No. 914 from December 30, 2024) has approved the "Procedure for the Rational Use of Agricultural Land."
This procedure establishes the rules for the rational use of agricultural land (including pastures).
The document includes:
· Rational use of agricultural land by preserving and enhancing soil fertility, organizing crop rotation considering water supply sources;
· Rational use of pastures by preserving and enhancing their fertility, as well as organizing pasture rotation considering water supply sources;
· Evaluation of the state of rational use of agricultural land and preparation of conclusions based on the results.
The rational use of pastures includes the following activities:
· Use of pastures considering pasture rotation and water supply sources;
· Establishment of permissible load norms on pastures for livestock grazing, ensuring pasture rotation, and compliance with the permissible usage norms of the common pasture space according to the Regulation on the Procedure for Pasture Rotation;
· Use of pastures according to the pasture rotation plan;
· Activities to prevent pastures from falling out of agricultural use, including preventing their overgrowth with weeds, bushes, and contamination with household and industrial waste.