Ayrim tadbirkor va yuridik shaxslar davlat bojini to‘lashdan ozod etiladi
Prezident tomonidan imzolangan Qonun (O‘RQ-1018-son, 13.01.2025 y.) bilan “Davlat boji to‘g‘risida”gi Qonunga qo‘shimchalar va o‘zgartirish kiritildi
“Davlat boji to‘g‘risida”gi Qonunga kiritilgan qo‘shimchaga ko‘ra, ma’muriy-hududiy birliklar tuzilganligi yoki tugatilganligi, ularning chegaralari yoki bo‘ysunuvi o‘zgartirilganligi natijasida tadbirkorlik subyektlarining va boshqa yuridik shaxslarning joylashgan yeri (pochta manzili) o‘zgarganda ular qayta davlat ro‘yxatidan o‘tkazganlik uchun davlat bojini to‘lashdan ozod etiladi.
Shuningdek, sug‘urta qildiruvchilar majburiy sug‘urta shartnomalaridan kelib chiqadigan da’volar yuzasidan davlat bojini to‘lashdan ozod etilishini nazarda tutuvchi qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Bunda sug‘urta qildiruvchilar (sug‘urtalangan shaxslar, naf oluvchilar, jabrlanuvchilar) majburiy sug‘urta shartnomalaridan kelib chiqadigan da’volar yuzasidan Fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlarda va Iqtisodiy sudlarda davlat bojini to‘lashdan ozod etiladi.

Certain Entrepreneurs and Legal Entities Are Exempted from Paying State Duty
A law signed by the President (O‘RQ-1018 from January 13, 2025) introduces amendments and additions to the Law "On State Duty."
According to the amendments to the Law "On State Duty," entrepreneurs and other legal entities are exempt from paying state duty for re-registration in case of changes in their location (postal address), if such changes are due to the creation or liquidation of administrative-territorial units or changes in their boundaries or subordination.
Additionally, amendments have been made stipulating that insurers are exempt from paying state duty for claims arising from mandatory insurance contracts.
In such cases, insurers (insured persons, beneficiaries, and victims) are exempt from paying state duty in civil courts and economic courts for claims arising from mandatory insurance contracts.