Ayrim tadbirkor va yuridik shaxslar davlat bojini to‘lashdan ozod etiladi
Prezident tomonidan imzolangan Qonun (O‘RQ-1018-son, 13.01.2025 y.) bilan “Davlat boji to‘g‘risida”gi Qonunga qo‘shimchalar va o‘zgartirish kiritildi
“Davlat boji to‘g‘risida”gi Qonunga kiritilgan qo‘shimchaga ko‘ra, ma’muriy-hududiy birliklar tuzilganligi yoki tugatilganligi, ularning chegaralari yoki bo‘ysunuvi o‘zgartirilganligi natijasida tadbirkorlik subyektlarining va boshqa yuridik shaxslarning joylashgan yeri (pochta manzili) o‘zgarganda ular qayta davlat ro‘yxatidan o‘tkazganlik uchun davlat bojini to‘lashdan ozod etiladi.
Shuningdek, sug‘urta qildiruvchilar majburiy sug‘urta shartnomalaridan kelib chiqadigan da’volar yuzasidan davlat bojini to‘lashdan ozod etilishini nazarda tutuvchi qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Bunda sug‘urta qildiruvchilar (sug‘urtalangan shaxslar, naf oluvchilar, jabrlanuvchilar) majburiy sug‘urta shartnomalaridan kelib chiqadigan da’volar yuzasidan Fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlarda va Iqtisodiy sudlarda davlat bojini to‘lashdan ozod etiladi.

Некоторые предприниматели и юридические лица освобождаются от уплаты госпошлины
Законом, подписанным Президентом (О‘RQ-1018 от 13.01.2025 г.), внесены изменения и дополнения в Закон «О государственной пошлине».
Согласно внесенным дополнениям в Закон «О государственной пошлине», предприниматели и другие юридические лица освобождаются от уплаты госпошлины за повторную государственную регистрацию в случае изменения их местоположения (почтового адреса), если это произошло в результате создания или ликвидации административно-территориальных единиц или изменения их границ или подчиненности.
Кроме того, внесены дополнения, согласно которым страхователи освобождаются от уплаты госпошлины по искам, вытекающим из обязательных страховых договоров.
В этом случае страхователи (застрахованные лица, получатели выплат, пострадавшие) освобождаются от уплаты госпошлины в суде по гражданским делам и в экономических судах по искам, вытекающим из обязательных страховых договоров.