Aholi bandligini ta’minlash, ularni tadbirkorlikka jalb qilish va daromadlarini oshirish bo‘yicha yangi yondashuvlar joriy qilinadi
“2025 yilda aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-12-son, 17.01.2025 y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, 2025 yilda aholini daromadli mehnat bilan ta’minlash dasturi hamda uning doirasida maqsadli ko‘rsatkichlar tasdiqlandi.
2025 yilda Dastur ijrosi doirasida 5,2 million aholini ish bilan band qilish hamda daromadli mehnat bilan ta’minlash maqsadida ayrim tashkilotlar mas’ul etib belgilandi.
2025–2026 yillarda Namangan, Toshkent, Xorazm va boshqa viloyatlarda parrandachilik sohasida kooperatsiya tizimida zamonaviy so‘yish korxonalari (kushxonalar) va muzlatkichli omborxonalar, mahsulotlar va chiqindilarni qayta ishlash, naslli jo‘jalar yetishtirish va parranda mahsulotlari ishlab chiqarish quvvatlarini o‘z ichiga olgan tayyor biznes loyihalari amalga oshiriladi.
2025 yilda kambag‘al oila a’zolarini jalb etgan holda:
20 ming gektar o‘rmon fondi yerlarida sanoatbop, manzarali va mevali daraxt turlaridan iborat o‘rmonlar barpo etish, ko‘chatxonalar tashkil etish va dorivor o‘simliklar yetishtirish loyihalari amalga oshiriladi;
jami 100 gektar yer uchastkalarida brussonetiya daraxtini yetishtirish bo‘yicha pilot loyihalar amalga oshiriladi.
2025 yil 1 iyuldan “Ekofaol fuqaro” platformasiga o‘zi ekkan daraxti to‘g‘risida ma’lumotlar kiritgan kambag‘al oilalar a’zolariga o‘rmon fondi yerlarida ekilgan har 100 ta daraxt uchun BHMning 1 baravari miqdorida subsidiya ajratiladi.

Будут внедрены новые подходы для обеспечения занятости населения, привлечения их к предпринимательству и повышения доходов
Главная Будут внедрены новые подходы для обеспечения занятости населения, привлечения их к предпринимательству и повышения доходов
Принято постановление Президента «О мерах по обеспечению занятости населения и сокращению бедности в 2025 году» (PQ-12 от 17.01.2025 г.).
Согласно постановлению, в 2025 году утверждены целевые показатели для программы обеспечения населения доходной занятостью и ее реализации.
В рамках программы в 2025 году будет обеспечена занятость 5,2 миллиона человек, а также привлечение их к доходной занятости, для чего определены ответственные организации.
В 2025–2026 годах в Намангане, Ташкенте, Хорезмской и других областях будут реализованы готовые бизнес-проекты в области птицеводства, включая современные убойные предприятия (птицефермы), холодильные склады, переработку продукции и отходов, выращивание породистых цыплят и производство продукции птицеводства в рамках кооперативной системы.
Также в 2025 году с привлечением членов бедных семей будут реализованы следующие проекты:
·        Создание лесных насаждений из промышленно ценных, декоративных и плодовых деревьев на 20 тысячах гектаров земель лесного фонда, создание теплиц и выращивание лекарственных растений;
·        Реализация пилотных проектов по выращиванию дерева бруссонетии на общей площади 100 гектаров.
С 1 июля 2025 года на платформе «Экологически активный гражданин» будет предоставляться субсидия в размере 1 кратной базовой расчетной величины за каждые 100 деревьев, посаженных членами бедных семей на землях лесного фонда.