Davlat bog‘chalarida sog‘lom ovqatlantirish tartibi takomillashtiriladi
“Davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarida sog‘lom ovqatlantirish tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Hukumat qarori (1-son, 06.01.2025 y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, quyidagilar amalga oshiriladi:
- davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarini bosqichma-bosqich autsorsing usulida ovqatlantirish tizimiga o‘tkazish;
- “Yagona mavsumiy taomnoma”ni joriy etish hamda oziq-ovqat xarajatlarining hisobini “Bolalar bog‘chasi” maktabgacha ta’limni boshqarish axborot tizimida yaratilgan modullar orqali yuritish;
- davlat bog‘chalarida tarbiyalanuvchilarni “Yagona mavsumiy taomnoma” asosida respublika hududlari kesimida bir tarbiyalanuvchi uchun kunlik ovqatlantirish xarajatini belgilash orqali ovqatlantirish.
Shuningdek, Ta’lim sohasida ovqatlantirishni tashkil etish va nazorat qilish markazi tashkil etiladi.
Davlat maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida sog‘lom ovqatlantirishni tashkil etishni muvofiqlashtirish hamda jarayonlarni bosqichma-bosqich raqamlashtirish Markazning asosiy faoliyat yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi.
Qaror bilan “Davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarida autsorsing usulida sog‘lom ovqatlantirishni tashkil etish tartibi to‘g‘risida"gi nizom tasdiqlandi.
Davlat bog‘chalari tarbiyalanuvchilarning sog‘lom, xavfsiz va sifatli ovqatlanishini ta’minlash maqsadida 2025 yil 1 iyulgacha “Yagona mavsumiy taomnoma” joriy etiladi.
2025 yil 1 iyulgacha sog‘lom ovqatlantirish tashkil etiladigan davlat bog‘chalarida tadbirkorlar bilan belgilangan tartibda shartnomalar tuzilishi va autsorsing usulida sog‘lom ovqatlantirish yo‘lga qo‘yilishi ta’minlanadi.

В государственном детском саду будет улучшена система здорового питания
Принято постановление Кабинета Министров «О мерах по улучшению системы здорового питания в государственных дошкольных образовательных организациях» (№ 1 от 06.01.2025 г.).
Согласно постановлению, будут реализованы следующие меры:
· Постепенный перевод государственных дошкольных образовательных организаций на систему питания методом аутсорсинга;
· Введение «Единого сезонного меню» и ведение учета расходов на питание через модули, созданные в информационной системе управления дошкольным образованием «Детский сад»;
· Организация питания в государственных детских садах на основе «Единого сезонного меню», с определением ежедневных затрат на питание для одного воспитанника по регионам страны.
Кроме того, будет создан Центр организации и контроля питания в образовательной сфере.
Основным направлением деятельности Центра станет координация организации здорового питания в государственных дошкольных и средних образовательных учреждениях, а также поэтапная цифровизация процессов.
Постановлением утверждено положение о порядке организации здорового питания в государственных дошкольных учреждениях с использованием метода аутсорсинга.
Для обеспечения здорового, безопасного и качественного питания воспитанников государственных детских садов до 1 июля 2025 года будет введено «Единое сезонное меню».
До 1 июля 2025 года в государственных детских садах, где будет организовано здоровое питание, будут заключены контракты с предпринимателями согласно установленному порядку, и система аутсорсинга питания будет внедрена.