Davlat bog‘chalarida sog‘lom ovqatlantirish tartibi takomillashtiriladi
“Davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarida sog‘lom ovqatlantirish tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Hukumat qarori (1-son, 06.01.2025 y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, quyidagilar amalga oshiriladi:
- davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarini bosqichma-bosqich autsorsing usulida ovqatlantirish tizimiga o‘tkazish;
- “Yagona mavsumiy taomnoma”ni joriy etish hamda oziq-ovqat xarajatlarining hisobini “Bolalar bog‘chasi” maktabgacha ta’limni boshqarish axborot tizimida yaratilgan modullar orqali yuritish;
- davlat bog‘chalarida tarbiyalanuvchilarni “Yagona mavsumiy taomnoma” asosida respublika hududlari kesimida bir tarbiyalanuvchi uchun kunlik ovqatlantirish xarajatini belgilash orqali ovqatlantirish.
Shuningdek, Ta’lim sohasida ovqatlantirishni tashkil etish va nazorat qilish markazi tashkil etiladi.
Davlat maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida sog‘lom ovqatlantirishni tashkil etishni muvofiqlashtirish hamda jarayonlarni bosqichma-bosqich raqamlashtirish Markazning asosiy faoliyat yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi.
Qaror bilan “Davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarida autsorsing usulida sog‘lom ovqatlantirishni tashkil etish tartibi to‘g‘risida"gi nizom tasdiqlandi.
Davlat bog‘chalari tarbiyalanuvchilarning sog‘lom, xavfsiz va sifatli ovqatlanishini ta’minlash maqsadida 2025 yil 1 iyulgacha “Yagona mavsumiy taomnoma” joriy etiladi.
2025 yil 1 iyulgacha sog‘lom ovqatlantirish tashkil etiladigan davlat bog‘chalarida tadbirkorlar bilan belgilangan tartibda shartnomalar tuzilishi va autsorsing usulida sog‘lom ovqatlantirish yo‘lga qo‘yilishi ta’minlanadi.

Improvement of the Healthy Nutrition System in State Preschool Educational Institutions
A Decree of the Cabinet of Ministers "On Measures to Improve the Healthy Nutrition System in State Preschool Educational Organizations" (No. 1 from January 6, 2025) has been adopted.
According to the Decree, the following measures will be implemented:
·        Gradual transition of state preschool educational institutions to an outsourced nutrition system;
·        Introduction of a "Unified Seasonal Menu" and tracking of nutrition expenses through modules created in the Preschool Education Management Information System "Kindergarten";
·        Organization of nutrition in state kindergartens based on the "Unified Seasonal Menu," with daily food expenditure per child determined by regions of the country.
Additionally, a Center for the Organization and Control of Nutrition in Education will be established.
The main focus of the Center’s activities will be the coordination of healthy nutrition in state preschool and secondary educational institutions, as well as the gradual digitalization of processes.
The Decree approves the procedure for organizing healthy nutrition in state preschool institutions using the outsourcing method.
To ensure healthy, safe, and high-quality nutrition for children in state kindergartens, a "Unified Seasonal Menu" will be introduced by July 1, 2025.
By July 1, 2025, contracts with entrepreneurs for organizing healthy nutrition will be concluded in state kindergartens, and the outsourced nutrition system will be implemented in accordance with the established procedure.