Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish tizimi takomillashtiriladi
“Qishloq xo‘jaligi maydonlaridagi qo‘shimcha imkoniyatlardan foydalangan holda mahsulot yetishtirishni ko‘paytirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-465-son, 30.12.2024 y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, dala chetlari hamda aholi tomorqasi, xonadonlar va ko‘p qavatli uylar oldi, mahallaning ichki ko‘chalarida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish tizimini takomillashtirish bo‘yicha quyidagi yangi tartib joriy etiladi:
Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishni tashkil qilish bo‘yicha:
O‘simliklar karantini va himoyasi agentligiga dala chetlarida hamda aholi tomorqasi, xonadonlar va ko‘p qavatli uylar oldi, mahallaning ichki ko‘chalarida mahsulot yetishtirish, qishloq xo‘jaligi subyektlariga urug‘ va ko‘chatlar yetkazib berish hamda yetishtirilgan mahsulotlarni eksportga yo‘naltirishni tashkil qilish vazifasi yuklatiladi;
Agentlik yil davomida daromadli ekinlar ekish va ularni eksport qilish uchun meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchi tadbirkorlarning talablarini o‘rganadi.
Dala chetlaridan samarali foydalangan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha:
- ichki fitosanitariya sertifikati bir yil davomida bepul beriladi;
- dala chetlariga ekilgan “in-vitro” usulida yaratilgan mevali payvandtagli ko‘chatlarni sotib olish xarajatlarining 50 foizi miqdorida, biroq har bir mevali payvandtagli ko‘chatga 25 ming so‘mdan oshmagan holda Agrosanoatni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash davlat maqsadli jamg‘armasidan belgilangan tartibda subsidiya ajratiladi.

Совершенствование системы выращивания сельскохозяйственной продукции
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по увеличению производства продукции за счет использования дополнительных возможностей на сельскохозяйственных угодьях» (ПП-465 от 30.12.2024 г.).
Согласно Постановлению, для совершенствования системы выращивания сельскохозяйственной продукции на окраинах полей, придомовых участках, территориях многоквартирных домов, а также на внутренних улицах махаллей вводится следующий новый порядок:
Организация выращивания сельскохозяйственной продукции:
Агентству по карантину и защите растений поручено:
· Организовать выращивание сельскохозяйственной продукции на окраинах полей, придомовых участках, территориях многоквартирных домов и на внутренних улицах махаллей.
· Обеспечить сельскохозяйственные субъекты семенами и саженцами.
· Организовать экспорт выращенной продукции.
Агентство будет изучать требования предпринимателей, экспортирующих плодоовощную продукцию, с целью круглогодичной посадки доходных культур и их дальнейшего экспорта.
Поддержка производителей сельскохозяйственной продукции, эффективно использующих окраины полей:
· В течение одного года бесплатно выдается внутренний фитосанитарный сертификат.
· В установленном порядке предоставляются субсидии из Государственного целевого фонда развития и поддержки агропромышленности в размере 50% затрат на приобретение привитых саженцев плодовых деревьев, произведенных методом «in-vitro», но не более 25 тысяч сумов за каждый привитый саженец.